Dodaj opinię
Opinia została dodana i wkrótce pojawi się na stronie
Imię i nazwisko
E-mail
Treść opinii
Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player
ALERGIA

Alergia to nieprawidłowa odpowiedź naszego układu odpornościowego na występujące w środowisku substancje, które u osób zdrowych nie wywołują żadnych negatywnych objawów. Alergia może manifestować się objawami z różnych organów: nosa, oczu, skóry, oskrzeli, przewodu pokarmowego.

Najczęstsza forma alergii, która dotyka coraz większą część społeczeństwa, to tzw. katar sienny, inaczej nazywany alergicznym nieżytem nosa. Kichanie, blokada nosa, zaczerwienione powieki, wodnista wydzielina z nosa to najczęstsze objawy kataru siennego. Przyczyną tych objawów są pyłki kwitnących krzewów i drzew. To dlatego właśnie największe nasilenie objawów alergicznego nieżytu nosa ma miejsce w okresie intensywnego pylenia roślin, czyli w okresie kwiecień – czerwiec.
U osób uczulonych np. na roztocza kurzu domowego objawy utrzymują się zazwyczaj przez cały rok, a osobom uczulonym np. na sierść kota towarzyszą one w momencie kontaktu ze zwierzęciem.

Zazwyczaj objawom kataru siennego towarzyszą objawy ze strony oczu – zaczerwienie, łzawienie, opuchnięte powieki. To stan zapalny wywołany kontaktem błony śluzowej oczu i powiek z alergenem określany jako alergiczne zapalenie spojówek. Więcej informacji na temat przyczyn, objawów oraz leczenia AZS znajdziesz na stronie Langsteiner.

Inną formą manifestacji alergii jest atopowe zapalenie skóry (AZS). Jest to choroba dotykająca w głównej mierze dzieci, aż 85% przypadków zachorowania występuje do 5 roku życia. W atopowym zapaleniu skóry drażniące substancje - wziewne lub pokarmowe wywołują stan zapalny. Najczęstsze objawy zapalenia skóry to:

• Suchość skóry
• Świąd
• Zaczerwienienie
• Rogowacenie skóry
• Grudki, pęcherze

Cechą charakterystyczną AZS jest przewlekły i nawrotowy charakter.
Atopowe zapalenie skóry dwukrotnie częściej występuje u dzieci, których oboje rodziców choruje na alergię. Nieco częściej chorują kobiety. Choroba częstsza jest w rejonach miejskich, w krajach wysoko rozwiniętych.